Proje Özellikleri

TEKNİK ÖZELLİKLER

Dünyanın en ünlü gökdelenlerinde kullanılan özel üretim, yüksek dayanımlı C40-C50 beton, radye temel ve fore kazık sistemi ile oluşturulan ICONOVA’da, yüksek yaşam kalitesi size sağlam temeller üzerinde sunuluyor.

DEPREME DAYANIKLI

Iconova Projesi, tasarım sürecinde yürürlükte olan “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 (DBYBHY 2007)”, “TS 498 Yapı Elemanların Boyutlandırılmasında Alınacak Yüklerin Hesap Değerleri”, “TS 500 Betonarme Yapıların Tasarım ve Yapım Kuralları”na uygun olarak projelendirilmiş ve daha sonra yürürlüğe giren 2018 deprem yönetmeliğinin de üzerinde performans sağlayacak biçimde inşa edilmiştir.

Iconova’da yüksek binaların tasarımı konusunda “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY 2018)”e de altlık teşkil eden “İstanbul Yüksek Binalar Deprem Yönetmeliği (Taslak; 2008)” ve Amerikan yönetmelikleri olan “ACI 318-11 Building Code Requirements for Structural Concrete and Commentary” ve “ASCE 7-05 Minimum Design Loads for Buildings and Other Structures” kuralları da gözetilmiştir.

C40-C50 BETON SINIFI İLE MAKSİMUM SAĞLAM

ICONOVA projesinde taşıyıcı sistem imalatlarında, temel ve otoparklarda C40 sınıfı, yüksek katlı bloklarda ise C50 sınıfı yüksek dayanımlı beton kullanılmıştır. ICONOVA için seçilen beton sınıflarının kalitesi, deprem ve dayanım açısından en yüksek performansı sağlamaktadır.

C40-C50 sınıfı beton özellikle; yüksek katlı binalarda ve yüksek mukavemet gerektiren yapıların temelleri ile agresif çevre koşullarına sahip k.prü, stadyum, enerji santralleri, viyadük, tünel vb. inşaatları, nükleer radyasyon ortamında bulunan yapılar ve suyun aşındırıcı etkisi altında bulunan liman, baraj vb. yapılarda kullanılmaktadır. Yüksek mukavemet gücü, yüksek dayanıklılık (durabilite), hava koşullarına, korozyona, kimyasallara, çevresel faktörlere ve sülfat, klorür, yağ gibi etkenlere karşı düşük

geçirgenlik, homojenliğini koruma özelliği sayesinde iyi işlenebilirlik, yüksek basınca karşı dayanımı, daha yüksek durabilitesi, daha düşük boşluk oranı ve daha düşük geçirgenlik özellikleri sayesinde uzun .mürlü oluşu bu beton sınıfının en önemli avantajlarıdır.

EN GÜVENLİ TEMEL SİSTEMİ

Radye temel, yükün zemine düzgün bir şekilde dağılmasını sağlar. Deprem anında yapıyla birlikte hareket ederek hasar oluşumunu büyük ölçüde engeller. ICONOVA’da yüksek katlı blokların altına kalınlığı 2,00m ila 2,50m arasında değişen radye temel uygulanmıştır. Bununla birlikte farklı zemin oturmalarını engellemek, deprem güvenliği sağlamak ve yükleri zemine güvenle aktarmak amacı ile projede çapları 80cm ve 100 cm, arasında değişen, toplamda 20 km alanda, 1208 adet fore kazık inşa edilmiştir. Olası bir depremde, fore kazıklar binanın düşey konumda kalmasına yardımcı olur. Zemine tutunma oranı arttığı için binanın deprem anında savrulması azalır.

DIŞ CEPHE

ICONOVA, yaşam alanlarınızda ses ve ısı kontrolünü konforlu hale getiren, yapı güvenliğine ve mimari estetiğe değer katan özel malzemelerle kaplanmıştır. Güneş ışınları analizlerle incelenmiş, binalar güneş ışınlarının yönlerine göre konumlandırılmıştır. Bu sayede kışın daha az enerji tüketimiyle eviniz ısınır, yazın daha hızlı serinler. Iconova’nın sismik teste tabi tutulmuş, Türkiye standartlarının üzerinde uygulanmış dış cephesinde camlar parçalanmaz, patlamaz. Alabileceği maksimum güçte bir darbede buzlanabilir ancak bu durumda bile formunu koruyarak etrafa saçılmaz.

Cephe sistemi; Iconova’da Kleidco tarafından projeye özel olarak tasarlanan ve EN (Europeane Norm) standartlarına göre akredite test edilen USG 80 panel cephe sistemi uygulanmıştır. Yenilikçi cephe sistemi olarak anılan ve tamamen projeye özel olarak tasarlanan USG 80, üst düzey kalitede işçilikle üretilmiş, yüksek performanslı ve sismik direnç özelliklerine sahip bir cephe sistemidir. USG 80 hava geçirimsizlik, su sızdırmazlık, rüzgar yükü dayanımı ve termal ısı yalıtımı özellikleriyle Iconova’ya artı değer sağlamaktadır.

Cam; ICONOVA dış cephesinde Guardian Glass tarafından geliştirilen SunGuard® SNX 60/28 cam malzeme kullanılmıştır. Bu camın genel özellikleri; yüksek enerji kontrolü sunması, %60 ışık geçirgenliği ile gün ışığından birebir faydalanma imkanı tanıması, %28 enerji geçirgenliği ile güneş ısısını en üst düzeyde kullanabilme ve böylelikle sürdürülebilir, düşük enerjili ısıtma, soğutma avantajı sağlamasıdır. ICONOVA’da çift yalıtım özelliği ile kullanılan bu cam, akustik açıdan da yüksek seviyede ses geçirgenliğini engellemektedir.

Kompozit; ICONOVA’nın dış cephesinde kullanılan Mineral Dolgulu A2 Yanmazlık Sınıfı Alüminyum Kompozit Panel, yangın riskine karşı üstün performans sağlayan çok özel bir malzemedir. Genellikle çok katlı yapılar, gökdelenler, AVM’ler, stadyumlar, havaalanları, hastaneler, metro ve tren istasyonları, oteller, kamu binaları gibi insan sirkülasyonunun yoğun olduğu ve yangın yalıtımının önem arz ettiği tüm yapılarda tercih edilen bu kompozit türünün önemli avantajları; yanmaz statüsü ile yangına karşı üstün performans sağlaması, yangın anında yalıtım özelliği taşıması ve böylelikle yangının diğer dairelere sıçramasını engellemesi, yangın sırasında zehirli ve zararlı gaz çıkışına sebep olmayışı, çevre dostu bir yapı malzemesi olup; geri dönüştürülebilmesi ve zorlu hava koşullarında bile maksimum dayanıklılığa sahip olmasıdır.

YANGIN GÜVENLİĞİ

ICONOVA, NFPA “National Fire Protection Association” yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanmıştır. ICONOVA’da yüksek güvenlikli yangın algılama, kontrol ve söndürme sistemleri ile birlikte, katlar arası yangın sıçramasını önleyecek yangın bariyerleri mevcuttur. Ayrıca olası bir yangında dumandan zehirlenmeleri engellemek üzere asansör, merdiven ve otopark alanlarında aktif hale gelecek ve temiz hava sirkülasyonu sağlayacak basınçlandırma sistemi bulunmaktadır.

RWDI RÜZGÂR TÜNELİ TESTLERİ

ICONOVA’nın 7 kulesi de farklı doğa koşullarındaki yapısal güvenlik unsurlarını üst düzeyde tutmak üzere tasarlandı. Henüz proje aşamasındayken ICONOVA’nın güvenliği, İngiltere’de yapılan rüzgâr tüneli testleriyle kanıtlandı. Dünyanın rüzgâr mühendisliği konusunda önde gelen firmalarından Kanada menşeili RWDI firmasına yaptırılan rüzgar tüneli testlerinde, uluslararası yüksek yapı standartlarına uygun olarak tüm rüzgar etkileri en ince detayına kadar hesaplanmıştır.

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ONAYLI!

Altyapı, taşıyıcı sistemler, zemin mühendisliği tasarımı, mekanik ve elektrik mühendisliğinde ulusal ve uluslararası tüm standartları eksiksiz olarak yerine getiren ICONOVA’nın; deprem, rüzgâr ve düşey yükler altındaki yapısal tasarımı İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından onaylanmıştır.

Projeye ilişkin yapısal projeler konusunda İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından, 30/09/2013 tarih ve 4199 numara ile teknik rapor hazırlanmış; tasarımın konu ile ilgili kural ve yönetmeliklere uygun olarak gerçekleştirildiği teyit edilmiştir.